Społeczność Microsoft

Grupa WGUiSW.org została założona w maju 2008 roku. Początkowo zajmowaliśmy się systemami Windows ale bardzo szybko tematyka spotkań rozszerzyła się. Dziś Warszawska Grupa Użytkowników i Specjalistów Windows (WGUiSW) skupia wszystkich użytkowników zajmujących się szeroko pojętymi technologiami Microsoft.


Skupiamy się na tematach dotyczących Azure, Microsoft 365, szeroko pojętego bezpieczeństwa rozwiązań Microsoft oraz produktów wspierających i integrujących architektury IT.

W trakcie spotkań przewidziany jest czas na dyskusje techniczne ale nie tylko… :)

Sesje prowadzone są przez członków społeczności, zaproszonych specjalistów, administratorów i inżynierów systemowych oraz osoby z tytułami certyfikowanymi.

Spotkania odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Inicjatywy mające na celu rozwój WGUiSW:

 • WGUiSW Snacks - inicjatywa, w którejkażdy ma możliwość zaprezentowania ciekawej (nieznanej) funkcjonalności Windowsw czasie 5 minut
 • WGUiSW Hobby – osoby związane z branżą IT mają możliwość w sesjach do 30 minut podzielić się swoimi zainteresowaniami
 • WGUiSW F&F - sesje poświęcone typowym wpadkom w IT
 • Cykliści WGUiSW - inicjatywa, w ramach której każdy członek grupy może poprowadzić serię spotkań poświęconych określonym rozwiązaniom pod jednym wspólnym tytułem
 • WGUiSW Idol - konkurs, w którym uczestnicy występują pierwszy raz a zwycięzca ma zagwarantowany występ na konferencji grupy (konkurs odbył się w sezonie 2011/2012 oraz 2012/2013)
 • Zza kierownicy - każda osoba, którawystąpiła w roli prelegenta ma możliwość poprowadzenia spotkania grupy w roli gospodarza

Informacje o grupie i jej inicjatywach dostępne są onlinena stronach:

Szkoły średnie

CBSG Polska we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi realizuje przygotowanie do certyfikacji Microsoft na poziomie Fundamentals. Zajęcia prowadzone są w trybach semestralnych, systematycznie od 2009 roku przez wykwalifikowanych trenerów CBSG Polska.

Dotychczas przygotowaliśmy uczniów do certyfikatów Microsoft w szkołach:

 • Zespół Szkół nr 1 w Piasecznie
 • Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie
 • Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie
 • Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych w Warszawie
 • IV Liceum Ogólnokształcące im.  rtm. Witolda Pileckiego w Piasecznie
Studia wyższe

CBSG Polska uruchomiła studia wyższe z zakresu chmury obliczeniowej Microsoft przy współudziale Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Zajęcia prowadzone są na specjalnościach:


Jesteśmy również partnerem technologiczno-edukacyjnym studiów podyplomowych realizowanych dla Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Wojskowej Akademii Technicznej.

Społeczność Apple

AppleCommunity.PL to społeczność, której głównym celem jest wymiana wiedzy w zakresie wykorzystania technologii chmury obliczeniowej (Azure, Microsoft 365, AWS) w ekosystemie urządzeń Apple.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe & MFADay

Logowanie dwuskładnikowe, znane także jako MFA (Multi-Factor Authentication), to metoda zabezpieczająca dostęp do konta poprzez wymaganie dwóch lub więcej rodzajów uwierzytelniania. W przypadku MFA, użytkownik musi dostarczyć co najmniej dwie różne formy identyfikacji, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo systemów online.

Typowymi składnikami logowania dwuskładnikowego są:

 1. Hasło: To tradycyjna forma uwierzytelniania, zazwyczaj coś, co użytkownik zna. Jednak samo hasło nie jest wystarczające w przypadku MFA.
 2. Token generowany czasowo (TOTP): Użytkownik otrzymuje kod jednorazowy, który zmienia się co kilka sekund. Ten kod jest generowany na podstawie wspólnego sekretu między serwerem a urządzeniem użytkownika.
 3. Klucz fizyczny: Jest to fizyczne urządzenie, które użytkownik musi podłączyć lub zbliżyć do urządzenia logującego się, aby potwierdzić tożsamość.
 4. Potwierdzenie biometryczne: Obejmuje rozpoznawanie odcisków palców, skanowanie twarzy lub innych unikalnych cech biometrycznych użytkownika.

Dzięki MFA, nawet jeśli ktoś zdobędzie hasło użytkownika, nie będzie w stanie uzyskać dostępu do konta bez drugiego elementu uwierzytelniającego. To podejście znacząco redukuje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa i chroni użytkowników przed nieautoryzowanym dostępem do ich danych.

Zapraszamy do zapoznania się z instrukcjami włączenia logowania dwuskładnikowego w najbardziej znanych portalach internetowych.